هنرهای دستی میناکاری

در فرهنگ نامه معین لغت مینا بدین گونه معنی شده است: ماده ای شفاف و شیشه ای که بر روی فلزات مختلف و کاشی برای حک کردن انواع نقش و نگار به کار میرود. هنر میناکاری ترکیبی از طلا،مس، برنج و ... می باشد و در کوره با حرارت بسیار بالا قرار میگیرد.


هنر-مینا-کاری


هنر میناکاری امروزه در شهر اصفهان به وفور دیده میشود و اثر دست هنرمندان خوش ذوق اصفهانی معمولا بسیار زیبا و دارای ظاهری چشم نواز می باشند. این هنر سابقه ی چندین هزار ساله داشته و در ساخت بسیاری از اشیا کاربرد دارد.
گلدان-میناکاری-مسی


هنرمندان میناکار محصولات مختلفی همچون قاب مینا، بشقاب میناکاری، گلدان میناکاری، تندیس جاقلمی میناکاری، گلاب پاش میناکاری، جعبه آرایش بانوان، زیورآلات و ... را با کیفیت بالایی تولید می نمایند. اوج شکوفایی این هنر در دوران سلجوقیان می باشد. میناکاری معمولا بر روی فلز مس انجام میشود چرا که کیفیت نقش و نگار بر روی این فلز نسبت به فلزهای دیگر بالاتر می باشد. اشکال و طرح های این هنر سنتی با نقوش گیاهی، جانوری، هندسی و سنتی ترکیب شده است.


گلدان-مینا-کاری


این هنر را میتوانید در شکل و قالب یک هدیه ارزنده به دوستانتان هدیه دهید. مینای نقاشی یکی از متداول ترین روشهای میناکاری در اصفهان می باشد و بر روی محصولاتی همچون گلدان میناکاری شده، قاب بشقاب میناکاری، قندان میناکاری و ... انجام میشود. میناکاری دنیای از رمز و راز و زیبایی بوده و با رنگهای خاص و زیبا و خیره کننده ای همچون آبی آسمانی،فیروزه ای، سرمه ای، لاجوردی و ... طراحی و نقاشی میشود. این دنیای رنگها جذابیت خاصی به هنر میناکاری بخشیده است.


گلدان-مینا